Buty – status i przekaz

Buty, w tym buty sportowe, stały się niezaprzeczalnym symbolem pewnego statusu oraz elementem politycznym, jak i kulturowym. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Element zniesławienia

Wiele osób w świecie arabskim okrzyknęło bohaterem iracką dziennikarkę, która rzuciła butem w prezydenta George’a W. Busha podczas jego konferencji prasowej w Bagdadzie 14 grudnia.
Obrzucenie kogoś butem jest uważane za jedną z najgorszych zniewag, jaką można popełnić w Iraku. Zachowanie takie symbolizowało publiczne obrażenie i wszczęcie personalnej wojny.
Atak obuwiem jest również ostatnim przykładem tego, jak wykorzystywano obuwie w historii, literaturze i mediach do przekazania wiadomości.

Buty, które mówią

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z obuwiem funkcjonalnym czy też czystą modą, butem drogim lub tanim, kowbojkami czy klapkami, butami kowbojskimi czy sneakersami – buty mówią wszystko. Nawet Hannibal Lecter odkrył prawdziwe zamiary Clarice Starling wskazując jej tanie buty.

Buty były symbolami już w starożytnym Egipcie. Niewolnicy chodzili boso, a zwykli obywatele nosili sandały z tkanego papirusu. Arystokraci natomiast nosili spiczaste sandały w kolorze czerwonym i żółtym.

W niektórych miejscach świętych należy zdjąć buty, aby okazać szczerą pokorę przed Bogiem.

Buty, szczególnie buty, są również ważnymi symbolami na pogrzebach wojskowych. Buty są zwykle umieszczane na grobie lub na pamiątkę poległego żołnierza prezentowane często z hełmem i bronią, razem z którymi przypominają jego służbę.

Pogrzebowy atrybut

Wszyscy pamiętamy procesje pogrzebowe dla prezydenta Johna F. Kennedy’ego w 1963 roku, a później dla prezydenta Ronalda Reagana. Właśnie tam koń bez jeźdźca, w pełni osiodłany i z butami do jazdy umieszczonymi w strzemionach, podążył za trumną pod udrapowaną flagą. Koń z założonym kapturem był używany w procesjach żałobnych, aby symbolizować pradawny zwyczaj składania konia w pochówku wojownika. Było to na znak tego, że wojownik padł i już nigdy nie pojedzie konno.

Ku radości

Buty mają również silne przesłanie w starych tradycjach weselnych. W ceremoniach anglosaskich panna młoda przekazywała swój but swojemu mężowi, który następnie stukał nim w głowę swej wybranki, symbolizując akceptację jego nowego autorytetu.

W niektórych kulturach uważa się również rzucanie butów w młodą parę za symbol powodzenia. Dokładnie tak, jak dzisiaj robimy to z ryżem lub drobnymi pieniędzmi. W Szwecji bierze się ślub z rozsznurowanymi butami, co miało zwiększyć szansę na zajście w ciążę, natomiast w innych kulturach uważa się branie ślubu w starej parze butów za symbol przyszłego szczęścia.

Oto inne przykłady sposobów, w jaki sposób buty tworzyły historię lub odgrywały główną rolę w literaturze, telewizji i filmie.

But, o którym usłyszał cały świat

Pięć miesięcy po tym, jak Rosjanie zestrzelili amerykański samolot rozpoznawczy U-2 głęboko na terenie rosyjskiego terytorium w maju 1960 roku, na zgromadzeniu ogólnym ONZ pojawił się sowiecki premier – Nikita Chruszczow. Lorenzo Sumulong, szef delegacji filipińskiej w ONZ, wyraził opinię, jakoby państwo radzieckie stanowiło swoisty obóz koncentracyjny. Wszystkiemu przysłuchiwał się wybuchowy Nikita Chruszczow, który gniewnie potępił Sumulonga jako palanta, pachołka i lokaja imperializmu. Następnie polityk wziął swój but i uderzył nim kilkakrotnie w podium, co przyniosło mu na dobre przydomek „huragan Nikita”.

źródło: ww.nto.pl

1060 par wstydu

Kiedy były Prezydent Filipin Ferdynand Marcos i jego żona, Imelda, uciekli z pałacu Malacanang w Manili w 1986 roku, para pozostawiła po sobie dorobek o wartości miliardów dolarów, które splądrowali z kraju. Było tam piętnaście futer Imeldy, 65 parasoli, 508 sukni do podłogi, 888 torebek i 71 par okularów przeciwsłonecznych. Najbardziej w pamięć społeczną zapadły jednak buty o łącznej liczbie 1060 par, w tym jedna para wyposażona w baterie, dzięki którym buty te błyszczały w ciemności.

Bombowe buty

Podczas lotu linii American Airlines nr 63 z Paryża do Miami w 2002 roku kobieta krzyknęła z przerażenia. Patrzyła na brytyjskiego pasażera, Richarda Reida, który próbował zapalić lont wystający z jego czarnych wysokich butów sportowych. Jak się okazało, but Reida był wypełniony wieloma materiałami wybuchowymi, które bez problemu mogłyby wywołać dziurę w kadłubie, gdyby tylko stewardessy i pasażerowie nie obezwładnili podejrzanego. Incydent ten był katalizatorem, który na zawsze zmienił sposób, w jaki ludzie przechodzą przez bramki ochrony na lotniskach. Ku ogromnemu niezadowoleniu ochrony i pracowników lotniska, obecnie wszyscy, od młodzieży aż do emerytów, przez samą załogę samolotów, musimy ściągać nasze buty w celu ich przeskanowania.

źródło: Daily News

Zakazane buty NBA

Model czarno-czerwonych butów Air Jordan 1, który został dedykowany Michaelowi Jordanowi, został zakazany przez ligę NBA. Według regulaminu, na boisku nie mogły pojawiać się buty w innych kolorach niż biały. Jordan regularnie lekceważył ów zakaz, występując co rusz w swoich ukochanych kicksach Nike. Był w tym czynie aktywnie wspierany przez swojego reklamodawcę, gdyż marka Nike regularnie opłacała grzywny narzucane na sportowca przez NBA. W efekcie Jordany męskie stały się jeszcze bardziej popularne i pożądane. Skandal z nimi związany wzmagał apetyt i sprawnie rozbujał całą machinę hype’u na buty do koszykówki, która trwa do dziś.

Air jordan 1

A czy Ty masz swoją ulubioną anegdotkę związaną z butami?

Post Author: kasia