DIY: Sneakersy

Myślałeś kiedyś o zrobieniu swojej własnej pary sneakersów? Oto, jak tego dokonać!

Kupowanie najświeższej pary kicksów Nike czy Reebok to świetne uczucie. Uwielbiamy ten moment, gdy po raz pierwszy wychodzi się w nowiutkich kicksach na ulicę miasta, a wszystkie spojrzenia są na nas. Niestety jest często jeden minus kupowania nieśmiganych sneakersów – ich cena. Właśnie dlatego, te osoby, którym marzy się nowa para butów, a nie mogą sobie na nią pozwolić mogą… zrobić własnoręcznie swoją nową parę! W innych przypadkach, po prostu fajnie mieć coś, co wykonało się samemu – powód do dumy będzie wielki! Spróbuj i Ty!

W internecie można znaleźć wiele różnych instrukcji na temat, tego jak wykonać własne sneakersy, ale żadna nie daje dokładnych informacji, których szukasz. Inne zaś każą kupować gotowe podeszwy i po prostu przyklejać je do gotowej cholewki. Jeszcze inne proponują użyć korku do podeszew, co oznacza, że nigdy byśmy nie mogli nosić tych kicksów na zewnątrz ponieważ szybko by pękły.

Więc zacznijmy jeszcze raz od zera. Kupcie w pasmanterii lub on-line trochę zwariowanego, kolorowego, zamszowego materiału, zróbcie kilka luźnych pomiarów i zacznijcie szycie. Nie macie zdolności krawieckich? Spójrzcie na jedną z prostych instrukcji robienia prostych szwów lub poproście o pomoc mamę lub koleżankę, która pasjonuje się modą. Przygodo trwaj!

Krok 1: Zebranie materiałów

Zasadniczo do zrobienia swoich własnych kicksów potrzebujesz:

 • Zamszu lub tkaniny w skórzanym typie (może być sztuczna skóra, tzw. “skaj”)
 • Niektóre inne rodzaje tkanin, dla ciekawszej cholewki
 • Akcesoria do szycia butów (wszystkie sklepy rzemieślnicze sprzedają je razem z rzeczami do szycia ubrań)
 • Igły do ​​szycia
 • Nożyczki przemysłowe
 • Miarka
 • Wypełniacz poliestrowy (lub inne wypełnienie bądź klej – wedle uznania)
 • Arkusz piankowy
 • Sznurowadła

Na podeszwę użyj:

 • Guma w płynie do podkładu dywanów
 • Pędzel do malowania
 • Arkusz gąbki (wybierz gruby)

Opcjonalnie:

 • Piny i dżety
 • Narzędzia szewskie (kombinerki, dziurkacz)
 • Młotek

Wybierz mądrze kolory swoich tkanin. W pełni popieramy użycie możliwie jak najbardziej jaskrawych i widocznych kolorów – ulica i świat potrzebuje tego więcej! Zamsz lub skóra będzie znajdować się na zewnątrz cholewki. Przygotuj też swojego starego buta, którego aktualnie nosisz. Przyda się do zebrania pomiarów.
Jeśli chodzi o podeszwę, możesz wypróbować oczywiście innych patentów, jednak wiemy, że gumowe podkłady dywanowe w płynie działają całkiem dobrze. W Internecie można znaleźć również zestawy do formowania kauczuku, które wymagają mieszania różnych rzeczy, ale pamiętaj, że są nieco droższe niż podkłady dywanowe. Ciekły lateks do formowania również jest dużo droższy.

Krok 2: Zbierz wymiary

Wyjmij z szafy swój ulubiony but. Mogą to być na przykład najlepsze buty do koszykówki, które są super wygodne. Wystarczy zmierzyć jeden z pary. Zmierz długość od spodu podeszwy do szczytu buta w najszerszym miejscu. Zapisz pomiary. Im więcej rozmiarów zbierzesz i zapamiętasz – tym lepiej, a przyszły but będzie pasował doskonale.
Upewnij się, że zapiszesz także rozmiar szerokości języka buta u jego podstawy, jak i u góry (najwęższy i najszerszy punkt).
Zwróć także uwagę na to, aby dokładnie zapisać rozmiar i odrysować kształt posiadanej podeszwy. Jeśli wymyślisz lepszy i dokładniejszy na to sposób – daj znać w komentarzu – tymczasem przypominamy, że tutorial ten ma służyć stworzeniu przyzwoitych, nadających się do noszenia, dobrze wyglądających kicksów (z jaskrawymi kolorami!).

Krok 3: Sprawdź swoje pomiary (i nie tnij jeszcze swojej tkaniny)!

Zanim wytniesz swój wzór z tkaniny, spróbuj najpierw zrobić to na papierze. Wytnij papier w zmierzonych rozmiarach i kształtach, a następnie zamiast nici użyj taśmy. Jeśli końcowym rezultatem jest przyzwoity, kształtny, papierowy but – jesteś gotowy na zabranie się za swoją tkaninę.

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać przy wycinaniu kawałków materiału. Przede wszystkim upewnij się, że dodajesz około jednego centymetra marginesu, zapasu do wszystkich swoich pomiarów, a także około dwóch centymetrów długości i szerokości, zwłaszcza w części palcowej. To zapewni wystarczająco dużo miejsca na to, aby nałożyć materiały na siebie. Dzięki temu bez problemu zszyjesz wszystko razem. Pamiętaj też, że but będzie pracował w tym miejscu podczas chodzenia, więc szwy będą musiały być dość mocne, a im więcej miejsca na zakładkę zostawisz im, tym mocniejsze będziesz mógł zrobić szwy.

Krok 4: Wytnij tkaninę

Ten krok będzie dość łatwy, jeśli nie pominąłeś kroku numer trzy. Na tym etapie możesz ponownie użyć szablonów papieru wykorzystanych do ostatniego kroku. Po prostu przyklej je do tylnej części tkaniny i wytnij. Upewnij się, że wyciąłeś każdy kształt dwukrotnie i z każdego rodzaju tkaniny (dwa kawałki z zamszu i dwa kawałki z innego materiału), ponieważ robisz dwa buty, a każdy z nich ma swoje dwie strony. Może to być trochę uciążliwe, ale kiedy już to zrobisz, to kolejne etapy nie potrwają zbyt długo. Uważaj na swój palec u nóg i strony butów! W zależności od projektu, wykroje mogą być inne na lewym i inne na prawym bucie.

Należy również pamiętać, że nożyczki do tkanin muszą być dość ostre. Inaczej krawędzie tkaniny będą niejednolite i mogą z czasem zacząć się pruć.

Krok 5: Początek szycia

Szycie swoich nowych butów sportowych możesz zacząć albo na palcach, albo też na części, która biegnie wokół pięty. Dobrze jest zacząć od najtrudniejszego kawałka cholewki. W ten sposób zaczyna ona wcześniej wyglądać bardziej jak but i motywuje do skończenia rękodzieła. Połóż elementy cholewki (te wewnątrz i na zewnątrz), tak aby ich zewnętrzne powierzchnie były skierowane do siebie (na lewą stronę). Teraz zszyj dwa kawałki na górnej krawędzi, zaczynając od szczytu i kończąc na przeciwległym biegunie. Gdy zakończysz, ponownie wywiń materiały, tak aby ich zewnętrzne warstwy były skierowane od siebie (na zewnątrz).

Teraz, zaczynając od tego samego miejsca, w którym zaczynałeś szycie wcześniej, szyj w przeciwnym kierunku i kończ w dolnym rogu. Nie zszywaj dolnej krawędzi. Zrób to samo dla obu stron.

Krok 6: Szycie części palców

Wykrój materiał na palcową część cholewki (środek i wierzch). Umieść je razem z ich zewnętrznymi powierzchniami skierowanymi na zewnątrz i rozpocznij szycie. Zszywaj tylko przednią krawędź (tę zakrzywioną część) i pozostaw część tylną otwartą, ponieważ tam będzie język. Wszystkie te szwy są w rzeczywistości całkiem zbędne i nigdy nie będą widoczne. Są w zasadzie potrzebne tylko ze względu na utrzymywanie tkanin razem i przydadzą się w momencie naklejania cholewki na to, co będzie podeszwą. Szycie tych dwóch kawałków razem nie zapewni nawet dodatkowego wsparcia strukturalnego, więc możesz zrobić te szwy nieco niechlujnie, jeśli brak ci cierpliwości.
Teraz połóż swój kawałek cholewki do góry nogami, lewą krawędzią (patrząc od góry) po lewej stronie plastikowej podeszwy. Im bardziej się na siebie nakładają, tym mocniejsza będzie konstrukcja buta, ale Ty będziesz miał mniej miejsca na palce. Następnie uszyj czapeczkę z tkaniny na czubku plastikowej podeszwy. Będziesz musiał nagiąć tkaninę w dziwny sposób podczas szycia, co stanie się trudniejsze pod koniec, kiedy czubek będzie prawie w całości na prawej stronie. Gdy już to zrobisz, Twój but powinien wyglądać jak pantofelek lub balerinka. Radzimy, aby nie próbować go jeszcze nosić, chociaż dla pewności możesz włożyć w niego palce stopy, jeśli chcesz się upewnić, że wszystko dobrze pasuje, tak jak powinno. No chyba, że zrobiłeś coś naprawdę nie tak…

Krok 7: Robienie dziurek na sznurowadła

Teraz (a zakładamy, że chcesz, aby Twoje buty miały sznurowadła) będziesz potrzebował dziurek, przez które przepuścisz sznurówki. Naszym zdaniem, najprostszym i najlepszym sposobem na to są małe metalowe dziurki – metalowe oczka. Możesz je kupić w lokalnym sklepie z rękodziełem. Są one dość tanie, a często w pakiecie dołączone jest małe kowadło i narzędzie do robienia dziurek. W innym przypadku kosztują raptem kilka złotych. Możesz też poszukać innych kolorów, ale to srebro daje najlepszy połysk. Inną opcją jest po prostu wykonanie prostych dziur w tkaninie, ale wtedy możesz mieć wiele obaw, które sprawią, że ta opcja jest niepraktyczna.
Korzystanie z dziurkacza jest łatwe:

 • Wycinasz mały otwór w kształcie krzyża w tkaninie
 • Następnie przekładasz metalowe oczko przez materiał (od zewnątrz do środka)
 • Umieszczasz metalowe oczko skierowane w dół na kowadle
 • Umieszczasz twarde narzędzie na górze i uderzasz
 • Wskazówki mówią, żeby delikatnie uderzać młotkiem, ale w rzeczywistości warto naprawdę mocno uderzyć
 • Nie zapomnij o użyciu kowadła – bez niego nie tylko uszkodzisz oczko, ale też będziesz miał problem z jego usunięciem po złym wygięciu.

Użyj swoich wcześniejszych butów sportowych, aby zmierzyć położenie otworów.
Jeśli wybierasz opcję działania bez dziurkacza szewskiego, sugerujemy abyś użył dziurkacza klasycznego, żeby zrobić dziury, dzięki czemu możesz mieć chociaż pewność, że będą okrągłe. Następnie sugerujemy, aby poszerzyć nieco otwory i obszyć je na okrętkę, w celu zwiększenia wytrzymałości. Nie próbowaliśmy jeszcze tej metody, więc nie mamy pojęcia, jak działa i czy jest ciężka do wykonania – jak spróbujesz, koniecznie daj znać w komentarzu!

Krok 8: Dodanie wyściółki na kostkach

Na tym kroku będziesz potrzebować poliestrowego wypełnienia. Można je znaleźć w sklepach z odzieżą roboczą.
Zacznij szycie od zrobienia kieszeni na krawędzi buta, którą wypełnisz watą. Nie wkładaj go za dużo, aby nie stał się zbyt sztywny. Użyj ołówka lub pałeczki do jedzenia sushi. Pamiętaj, że lepiej jest dołożyć niż wyjąć – być może będziesz musiał pruć swoją pracę, a tego byśmy nie chcieli.
Kiedy już się zbliżysz do końca, wepchnij końcówki materiału do środka, zanim zszyjesz je razem.

Krok 9: Wykonanie języka

Powinieneś już mieć zmierzony swój oryginalny język od noszonego wcześniej buta. Zapisałeś gdzieś rozmiar zarówno jego długości i szerokości. Przyda się również szerokość w jego najszerszym i najwęższym miejscu. To dość prosty kawałek cholewki, więc trudno go zepsuć. Należy jednak zauważyć, że trzeba dodać parę cm. do jego długości i szerokości, gdy wycina się kształt, ponieważ za chwilę odwrócimy ten fragment materiału i sam zobaczysz, jak stracisz trochę miejsca na wnętrze języka.
Śmiało wytnij język z tkaniny. Ponownie trzeba wyciąć kształt z każdego kawałka tkaniny, jeden, który będzie na zewnątrz, a drugi wewnętrzny.
Połóż kawałki materiału tak, aby ich zewnętrzne powierzchnie były skierowane do siebie i rozpocznij szycie wzdłuż krawędzi, zaczynając od jednego z rogów na najwęższym brzegu. Zszyj wszystkie boki oprócz najmniejszego boku. Powinieneś zakończyć szycie na rogu bezpośrednio po drugiej stronie najkrótszej krawędzi.
Po zakończeniu szycia odwróć cały gotowy element. Jest to nieco trudniejsze niż wtedy, gdy robiłeś z kawałkiem, który okala piętę, ponieważ tym razem zszyłeś 3 boki materiału, zamiast jednego. Wciąż jest to jednak dość proste do wykonania.
Kiedy już to zrobisz, wypełnij język swoim wypełnieniem. Będzie wyglądać jak mała poduszka, ale nie martw się, stanie się ubity po założeniu buta.
Po wypełnieniu języka nadszedł czas, aby doszyć język do części palcowej. Zszyj język na części palcowej. Powinieneś umieścić otwartą stronę języka między dwiema warstwami tkaniny z części palcowej, aby uzyskać najlepszy i trwalszy rezultat. Co zaskakujące, na tym etapie najłatwiej pokłuć sobie igłą palce, ale nie jest to nadal zbyt trudne. Ten element można również później łatwo poprawić.

Po następnym kroku Twoje własne buty zaczną wyglądać jak… buty!

Krok 10: Wykończenie cholewki

Teraz nadszedł czas, aby przyszyć kawałek, który okala piętę. Jest to czasochłonne i wymaga sporo nici, więc bądź przygotowany. Jest to również jeden z najbardziej satysfakcjonujących kroków, ponieważ to ten krok w końcu sprawia, że ​​ta “rzecz” wygląda jak but.
Na każdym kroku upewniaj się, że zostawiłeś wystarczająco dużo tkaniny zapasowej na krawędzi, aby przyszyć ją do podeszwy.
Teraz przyłóż dolny brzeg cholewki przy pięcie pod podeszwą i przyszyj. Upewnij się, że poruszasz igłą i utrzymujesz odległości przekłuć na stałym poziomie. W przeciwnym razie but nie przybierze właściwego kształtu.
Następnie weź swój arkusz z pianki i filc i potnij je tak, aby pasowały do ​​krzywizny tylnej części buta. Wstaw te elementy między dwie warstwy tkaniny w części piętowej, tak aby kawałek pianki znalazł się za plastikową częścią, a filcowy kawałek znajdował się przed nią. Będziesz potrzebował jednego filcu i jednego kawałka pianki na każdą stronę (po dwa na każdy but).
Gdy te elementy znajdą się na swoim miejscu, kontynuuj szycie wokół podeszwy buta. Część pięty jest najtrudniejsza, ale wiemy, że potrafisz to zrobić! Tkanina wokół pięty (na dole) może się dziwnie fałdować, ale to nawet dobrze. I tak nikt nie zobaczy dna Twojego buta, gdy będzie już pokryty gumą.

Na instrukcje związane z wykonaniem podeszwy, zapraszamy do drugiej części artykułu, który pojawi się już niebawem!

Post Author: kasia