Jak dbać o sneakersy zimą – poradnik

Potrafisz zadbać o swoje kicksy zimą? Jeśli nie, przeczytaj ten artykuł!

Wielu z nas nie potrafi rozstać się ze swoimi kicksami także zimą i kiedy tylko pogoda na to pozwoli, zakładamy z dumą swoje Adidasy, Nike czy New Balance. To wiąże się jednak ze wzmożonym wymogiem ich pielęgnowania. Oto jak robić to właściwie.

To jasne, że kiedy nadchodzi zimna pogoda, wiesz, że nadszedł czas, aby wymienić sandały na buty, a otwarte pięty na grube skarpety. Ale co z twoimi sneakersami? Buty, które tak wiernie nosiły cię przez całe lato i pozwoliły ci wygodnie przemieszczać się od miejsca przeznaczenia do celu przez wiele godzin nie mogą zostać odstawione w kąt! I choć moda rządzi się wieloma prawami, to prawdziwi miłośnicy butów sportowych nigdy nie są gotowi zrezygnować ze swoich kochanych kicksów – nawet gdy za oknem zamieć i zaspy. Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że sól i śnieg odbiją się na twoich sneakersach, ale są na szczęście skuteczne czynności zapobiegawcze, które możesz podjąć, aby w tym roku nie kupować tej samej ulubionej pary po raz czwarty! Wskazówka? Różne materiały mają różne środki, przeznaczone celowo dla siebie. Jednak jest jeszcze jedna ważna uwaga, o której nie możesz zapomnieć: jeśli twoje tenisówki zostaną przemoczone (a tak prawdopodobnie się stanie), w żadnym wypadku nie susz ich na grzejniku (tak jak to robiłeś z butami jako dziecko), chyba że chcesz, żeby pękły (czego nie życzymy). Zamiast tego napychaj wnętrze butów zgniecioną gazetą, aby wyciągnąć z nich wodę i pozwól im odpocząć w ten sposób na dzień lub dwa. Zwróć także uwagę szczególną uwagę na wszystkie inne wskazówki poniżej, abyś mógł cieszyć się swoimi kicksami całą zimę, bez straty na ich wyglądzie i stanie.

Sneakersy skórzane

Najlepszy przyjaciel Twoich skórzanych kicksów to specyfik na bazie oleju, najlepiej naturalnego. Aby jednak jego aplikacja miała sens, pamiętaj, aby nakładać jego nową, cienką warstwę na swoje sneakersy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Stosuj każdorazowo dwie do trzech warstw oleju i po prostu połóż buty na podłodze, aby ją wchłonęły i obeschły. Pamiętaj, że nawet z tak przeprowadzoną ochroną, skóra na twoich kicksach, takich jak Air Jordan Retro czy Reebok Classic Leather może mocno wyschnąć a nawet popękać w zimnej temperaturze, dlatego też stosuj także impregnat do naturalnej skóry (przykładowo olej z norek działa jak marzenie) regularnie – co tydzień będzie idealnie! Kolejna wskazówka? Nigdy nie pozwól błotu ani śniegowi wyschnąć na Twoich butach. W przeciwnym razie sam prosisz się o plamy z soli, których ciężko jest się pozbyć. Zamiast tego przecieraj swoje buty szmatką za każdym razem, gdy tylko wejdziesz do środka z dworu.

air jordan 1

Sneakersy zamszowe

Ach ten zamsz… Jest to jednocześnie najmodniejszy, jak i najdelikatniejszy materiał, z którego są wykonywane nasze sneakersy. Jest on również najbardziej upierdliwym i wymagającym materiałem. Wszystko przez jego porowatą i niejednolitą powierzchnię, która łatwo przyjmuje brud. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że ostatnio nastąpił wielki powrót zamszu, więc zakładamy, że wszyscy macie co najmniej jedną parę zamszowych kicksów w swojej szafie. Kolejna rzecz, w którą nie wątpimy? Zamsz to absolutnie najgorszy materiał do utrzymania w czystości. Na szczęście istnieją takie bajery, jak specjalne gumki do zamszu, a także pędzle do usuwania wszelkich zanieczyszczeń z zamszowych powierzchni. Jeśli nie możesz znaleźć w sklepie żadnego z tych gadżetów, sprawdzi się także dobra biała gumka do zmazywania ołówka lub szczoteczka do zębów. Prawdopodobnie będą działać tak samo. Jeśli zamsz na Twoich butach wygładza się płasko – nie denerwuj się. Możesz to bowiem naprawić, przytrzymując kicksy na trochę nad miską lub czajnikiem z parującą wodą.

nike

Sneakersy z płótna

Na starcie będziemy z Tobą całkowicie szczerzy – płótno jest prawdopodobnie najgorszym wyborem materiału na zimowe dni. Na początek: na pewno nie jest to najcieplejsza opcja. Druga sprawa: materiałowe buty niemal na pewno przemokną wodą już w pierwszym kwadransie spaceru po mieście. Rozumiemy jednak, że płócienne kicksy są niezwykle modne i oryginalne, a wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez butów Converse czy Vans. Porozmawiajmy zatem o skutecznej ochronie tych tenisówek. Specyfiki ochronne do tkanin i tapicerek są w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Tak jak w przypadku kicksów skórzanych, nałóż od dwóch do trzech cienkich warstw, czekając po między tak długo, aż każda warstwa wyschnie przed nałożeniem kolejnej. Zabieg ten powtarzaj co kilka tygodni. Pamiętaj, że pranie kicksów w pralce nie jest dobrym pomysłem ze względu na zastosowanie kleju do łączenia elementów cholewki. Zamiast prania skorzystaj z gąbki, ciepłej wody i mydła.

converse

Gumowe podeszwy

No chyba nie myślałeś, że zapomnimy o podeszwach Twoich sneakersów? Są one przecież niemal najważniejszą częścią każdego buta! Produktem-bohaterem, jeśli chodzi o ochronę podeszew przed zimą, jest solidny wosk pszczeli. Nałóż solidną, równomierną warstwę na całej powierzchni podeszwy buta i potrzyj. Nie dopuść do tego, by wosk znalazł się na cholewce buta, ponieważ uniemożliwi to oddychanie stopom tkwiącym w środku). Następnie uruchom suszarkę do włosów i skieruj strumień powietrza w stronę podeszwy, aby delikatnie roztopić wosk pszczeli. Jednocześnie kontynuuj pocieranie. W ten sposób żadna woda nie skradnie się do wnętrza od strony podeszwy. Mimo wszystko nadal sugerujemy nie zakładać butów do chodzenia na zewnątrz w trakcie śnieżycy. Wszystko na Waszą odpowiedzialność! 🙂

new balance

A Wy jakie macie sposoby na pielęgnację swoich kicksów porą zimową?

 

Post Author: kasia