Jak fałszywe sneakersy dostają się do Ameryki

Zastanawiałeś się kiedyś, jak fałszywe sneakersy dostają się do USA?

Podrobione i fałszywe buty sportowe to rynek o wartości 450 miliardów dolarów. Jest to oczywiście ogólnie zagrożenie dla gospodarki, ale jeszcze bardziej dla samych praw własności intelektualnej. Niestety w obecnych czasach świat nieuczciwych towarów pozostaje wysoce nieprzejrzysty, począwszy od procesu produkcyjnego po sprzedawców, którzy je przechowują: często łatwiej jest kupić parę podróbek niż dowiedzieć się, skąd tak naprawdę ona pochodzi.

Federalne oskarżenie zgłoszona pod koniec grudnia 2019 roku pokazuje, jak podrabiane sneakersy, takie jak Nike czy Louis Vuittons, przybywają do Stanów Zjednoczonych. To wszystko pomogło ujawnić skomplikowany system oszustw, nagrywanych telefonów i bezradnych importerów.

Śledztwo pokazało, że między lutym 2012 roku, a grudniem 2016 roku obywatel Chin Qing Fu Zeng przemycał 22 ogromne kontenery morskie z podrabianym obuwiem, deponując je w portach w New Jersey, Nowym Jorku i Los Angeles. Mówi o tym raport Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych. Dokumenty dotyczące tych pojemników informowały, że były one wypełnione serwetkami lub szklanymi wazonami, ale zdjęcia rentgenowskie i egzekwowanie prawa ujawniły, że w rzeczywistości były one wypełnione „butami zgodnymi z wyglądem z butami Nike i Louis Vuitton”. Śledczy współpracowali z autoryzowanymi przedstawicielami marek, aby potwierdzić, że towary te rzeczywiście były podrobione. Fakty głoszą, że gdyby były prawdziwe, byłyby warte ponad 472 000 000 dolarów. Dla rynku sneakersów to ogromna kwota. Dla rynku fałszywych sneakersów może nawet większa.

Proces sprowadzania tenisówek do Stanów Zjednoczonych wymagał sieci oszustw oraz sieci współuczestniczących detalistów i rozmówców w całym rejonie Nowego Jorku i większego Los Angeles. Oryginalne oskarżenie, która została rozpieczętowana po aresztowaniu Zenga 26 grudnia na lotnisku Dulles w Waszyngtonie, wyjaśnia szczegółowo, w jaki sposób „Ray”, jak nazywali go współpracownicy Zenga, wysyłał pojemniki z podrobionymi sneakersami z obu wybrzeży z Chin. Zeng nielegalnie uzyskiwał numery identyfikacyjne pracodawców (EIN lub numery, których IRS używa do identyfikacji firm), i wymieniał te legalne firmy jako odbiorców lub nabywców towarów w dokumentach wysyłkowych. Tym samym podawał fałszywe dane kontaktowe, które doprowadziły do ​​kont księgowych należących do Zeng.

Uważa się, że Zeng dla swojej działalności stworzył wiadomość e-mail z nagraniem dla legalnej firmy, CYS Excel, Inc., która zgodnie ze swoją stroną internetową importuje wysokiej jakości, wyszukane wazony, słoiki apteczne, świeczniki i terraria (czyli rzeczy, które możesz użyć, aby założyć popularne studio medytacji oferujące masaże gorącym woskiem). Wszystko po to, by zaspokoić pragnienie posiadania butów Louis Vuitton wśród tych, którzy nigdy by sobie nie mogli pozwolić na oryginalną parę. Zeng umieścił nazwę i adres CYS, a także adres e-mail księgowego i numer telefonu prowadzący do jednego z jego współpracowników, w dokumentacji kontenera wysyłkowego wysłanego do New Jersey i zadeklarował, że może pomieścić 1134 kartony szklanych wazonów, które faktycznie były wypełnione fałszywymi butami Nike.

Zamiast dostarczać kontenery pod adresy wymienione w listach przewozowych, udało się mu wysłać pojemniki do magazynów zlokalizowanych na Brooklynie, Queens lub Long Island, gdzie buty zostały następnie dostarczone do hurtowników i detalistów. Śledczy współpracowali ze współpracującym, który pomagał Zengowi w transporcie, i który dostarczył wiele informacji. Dzięki niemu funkcjonariusze organów ścigania odkryli, że zapłacono mu za akcję tysiące dolarów zdalnie wymienialnymi, chińskimi kartami debetowymi.

Oczywiście odkrycia takie rodzą więcej pytań o świat podrabianych sneakersów. Jak dobre były tamte podróbki? Kto decyduje o tym, jaki model warto skopiować i jak tego dokonać? Czy buty te były sprzedawane w sklepach jako legalne towary (w końcu istnieje szary rynek świadomie fałszywych butów)? Ile par trafiło w obieg? W oskarżeniu wspomniano, że współpracujący pozwanego spotkał się ze sprzedawcą w Flushing, Queens, ale jaki jest tak naprawdę zasięg sieci, do której buty te były kierowane? A co z fabrykami, w których zostały uszyte i sklejone? Powszechnie wiadomo w świecie mody, że podrabiane towary są czasami wytwarzane obok prawdziwych produktów…

Według amerykańskiego prokuratora na Brooklynie Zeng został przeniesiony z powrotem do Nowego Jorku. Niestety nie udostępniono informacji na temat jego pełnomocnika lub przebiegu całego procesu.

Pozostaje nam kupowanie oryginalnych kicksów w sprawdzonych sklepach, takich jak distance.pl! 😉

Post Author: kasia