Jak pozbyć się zagnieceń na sneakersach

To naturalne, że nasze sneakersy brudzą się i rozciągają w trakcie noszenia. O ile jednak brudu można łatwo się pozbyć, a rozbite buty stają się tylko wygodniejsze, o tyle zagniecenia na cholewce stają się stałym utrapieniem każdego sneakerheada.

Zagniecenia na materiale, z którego uszyto nasze sneakersy, powstają z reguły w poprzek, na górze ich noska lub z boków palców. Zmarszczki te mogą sprawić, że nawet te dobrze zachowane i niedługo noszone sneakersy wyglądają o parę lat starzej. Ten defekt nie przeszkadza nam na treningowej sali jednak może drażnić nasze oczy, jeżeli ma miejsce na butach, które nosimy na co dzień. Jeżeli wyłapiemy powstawanie podobnych zmarszczek odpowiednio wcześnie, możemy zareagować na czas i zminimalizować zniszczenia, które sieją.

Przyczyna zagnieceń

Zagniecenia występują z reguły w butach, które są bardzo często używane. Powstają z reguły w poprzek cholewki, pomiędzy palcami a sznurowaniem, ponieważ właśnie w tym miejscu but ulega zgięciu podczas każdego kroku. Skórzane i zamszowe sneakersy, takie jak Adidas Superstar czy New Balance 754 są dużo bardziej podatne na tego typu uszkodzenia. Co więcej, konsekwentne wpychanie nogi w parę sneakersów bez uprzedniego rozsznurowania ich, rozciąga materiał i powoduje znaczące obciążenie buta, co prowadzi do podobnych zgięć materiału.

Sposób na zagniecenia

Aby pomóc odeprzeć lub spowolnić tworzenie się fałdowań na naszych ulubionych butach możemy wykorzystać kulki papieru lub pianki, które tkwiły w ich wnętrzu w momencie zakupu. Pomocne mogą okazać się także profesjonalne drewniane prawidła, które umieszczone na godzinę lub dwie po każdym zdjęciu butów naprostują materiał i pomogą im szybko powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Jeżeli przed tym zabiegiem umieścimy nasze buty nad parą wodną, zmiękczy ona nieco materiał i sprawi, że będzie on bardziej plastyczny i podatny na wszelkie zabiegi mechaniczne. Jeśli nasze sneakersy są zrobione ze skóry, warto stosować regularnie pastę do butów w tym samym kolorze, co cholewka na miejscach, gdzie skóra ma tendencję do zgięć. Dokładne polerowanie butów pomoże ukryć wiele mankamentów na materiale. Innym sposobem na wyprostowanie zagnieceń jest… rozprasowanie ich. Nagrzej żelazko do 60 lub maksymalnie 80 stopni Celsjusza. Umieść prawidła wewnątrz butów, a następnie odłącz żelazko i nakryj jego spód wilgotną szmatką. Dopiero w ten sposób delikatnie spróbuj wyprasować zagniecenia na skórze. Sprawdź czy ciepło do niej dociera, jednak nie przytrzymuj żelazka dłużej niż kilka sekund. Powtórz ten zabieg kilkakrotnie, wedle potrzeby i stopnia uszkodzenia butów. Pamiętaj, aby później nie przetrzymywać ich w zamkniętym worku lub pudełku, bowiem zawilgocenie może wywołać powstanie pleśni.

sneakersy

Post Author: kasia