Jak zadbać o sneakersy po lecie

Twoje ukochane sneakersy towarzyszyły Ci przez całe wakacje? Założymy się, że ich aktualny stan znacznie odbiega od pierwotnego! Oto kilka wskazówek, jak zadbać o nie po letnich przygodach.\

Na letnie miesiące wybieramy zazwyczaj lekkie sneakersy w jasnych kolorach, takich jak biel czy pastele. To oczywiście doskonała decyzja – buty sportowe w tych kolorach dodają świeżości letnim stylizacjom i sprawiają, że stopa w środku czuje się komfortowo. Niestety jasne sneakersy łatwo się brudzą i jak żadne inne upamiętniają swoim wyglądem każdy wakacyjny wyjazd. Oto kilka wskazówek, jak możesz o nie zadbać, zanim schowasz je do pawlacza na okres jesienno-zimowy.

  1. Czystość przede wszystkim

Nic tak nie psuje wrażenia ogólnego butów sportowych jak zabrudzona piaskiem i pyłkiem cholewka, lub podeszwa z pozasychanymi fragmentami błota dookoła. Gwarantujemy, że nie będziesz zadowolony na ich widok, kiedy na przyszłą wiosnę wyciągniesz swoje jasne kicksy z pudełka. Zanim więc pozwolisz im w spokoju zapaść w zimowy sen, zaopatrz się w gąbeczkę i szczoteczkę do rąk lub paznokci, ciepłą wodę i dobry detergent. Starannie wyszoruj swoje ulubione, białe buty, takie jak Adidas Superstar czy Adidas Stan Smith, a następnie pozwól im powoli wyschnąć w przewiewnym miejscu. Nie wystawiaj swoich kicksów na otwarte, pełne słońce! To może skutecznie zniekształcić cholewkę i uszkodzić klejone łączenia, czego zdecydowanie byś sobie nie życzył!

  1. Świeżość jest kluczowa

Nie chcesz spotkać swoich sneakersów w przyszłym roku z lekkim odorem bijącym ze środka cholewki. Dlatego też upewnij się, że zanim schowasz je do pudełka, wkładki będą dobrze wysuszone i odświeżone. Niepożądany, przykry ich zapach może wziąć się z wilgoci i rozwijających się miesiącami bakterii. Dlatego też uprzednio dobrze wypierz i pozostaw swoje wkładki do wyschnięcia w klimatyzowanym miejscu. Dla pewności możesz użyć także specjalnego sprayu, który zwalcza bakterie. Dostaniesz go w niemal każdym sklepie obuwniczym lub sportowym.

  1. Porządek musi być!

Dobrze opisane przedmioty to klucz do sprawnego ich wyszukiwania i przechowywania. Zanim więc schowasz swoje ukochane kicksy do pudła opisz je wyraźnie i upewnij się, że nie jest pogniecione lub przemoczone. Dodatkowa warstwa cienkiego papieru w środku pomoże dodatkowo zebrać pozostawioną, ewentualną wilgoć. Zgnieć także po kartce szarej gazety i umieść papierowe kulki we wnętrzu butów. Nie tylko pomogą utrzymać w nich suchość, ale i sprawią, że cholewka zachowa swój pierwotny kształt.

  1. Czyste sznurowadła

Sznurowadła to zwykle ten element sneakersów, który cierpi na wakacjach najbardziej. To na nich odbija się każde wejście w błoto, trawę czy kałużę. Nic dziwnego – bawełna działa jak gąbka na wszelki brud. Na całe szczęście, w przeciwieństwie do samych butów, sznurowadła możemy śmiało umieścić w pralce i dać im tym samym nowe życie. Jeśli nie chcesz, aby się zmechaciły lub uległy zaciągnięciu, włóż je do skarpetki, poszewki lub specjalnego woreczka do prania bielizny. Po wyjęciu z pralki wysusz je dobrze na suszarce i ponownie wpleć w buty, lub delikatnie zwiąż w pętlę, aby nie zginęły i umieść w pudełku obok samych butów.

superstar

A Wy jakie macie sposoby na pielęgnowanie swoich butów po lecie? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Post Author: kasia