Najbardziej znana na świecie ulica sneakersów

Pewnie niejedna osoba z Was była kiedykolwiek na ulicy, na której sąsiadowały z sobą kolejno sklepy takich marek, jak Nike, Adidas, Puma i Converse. Robiło wrażenie? Z pewnością. Dziś jednak zapomnicie o tamtym doświadczeniu i zrozumiecie, co rzeczywiście może się kryć pod nazwą „ulica sneakersów”. Zapraszamy Was na wycieczkę po jednej z ulic Hong Kongu.

Raj dla sneakerheadów

Ulica sneakersów w Hong Kongu pochwalić się może najlepszymi sklepami z butami sportowymi nie tylko w całym Hong Kongu, ale i na całym świecie. Oficjalnie nazwa tej ulicy brzmi Fa Yuen Street. Południowy odcinek ulicy, ciągnący się od ulicy Argyle do ulicy Dundas to mekka sklepów brandowych i luksusowych butików. Miejsce to jest bez wątpienia prawdziwym rajem dla wszystkich osób kupujących buty sportowe, a przede wszystkim sneakerheadów poszukujących najlepszych okazji i największego wyboru. Fa Yuen jest wypełniona po brzegi sklepami najbardziej znanych marek, ale również sklepami tych producentów, o których być może nie słyszeliście, ale których warto poznać. Znajdziecie tu wszelkie możliwe wersje i modele butów do koszykówki, biegania czy na codzienne spacery po mieście. To wyjątkowe miejsce nawiedzają wszyscy mieszkańcy Hong Kongu, ale i nie tylko – wielu sneakerheadów organizowało wycieczki celowo po to, by sprawdzić magię tej ulicy na własnej skórze. Północna części ulicy, od ul Mongkok Prince Edward to nieco inny świat zakupów, przepełniony głównie straganami. Jeżeli kiedyś znajdziecie się w Hong Kongu i zapragniecie nabyć choć jedną parę butów na ulicy sneakersów, oto wskazówki dojazdu. Będąc blisko centrum Kowloon, łatwo jest dotrzeć do tej ulicy środkami transportu publicznego. Fa Yuen Street jest równoległa do znanej Nathan Road, dzięki temu dojazd do niej jest bardzo wygodny przy użyciu linii metra Tusen Wan. Ulica sneakersów jest również w odległości niedługiego spaceru od kilku innych ulic leżących w ścisłym centrum. Ulica Fa Yuen jest także dobrym miejscem początkowym, do zrealizowania innych wycieczek.

Dlaczego właśnie tam

W 1970 roku Hong Kong przeżywał prawdziwy boom gospodarczy. To spowodowało nagłe, bolesne podniesienie się czynszów sklepów. Niektóre sklepy obuwnicze, które były umieszczone na popularnej ulicy Nathan Road, musiały zmienić swoją lokalizację i wyruszyły po sąsiedzku w poszukiwaniu lokalów o niższych kosztach wynajmu. Ulica Fa Yuen wydawała się być miejscem idealym, nie tylko ze względu na jej położenie w pobliżu ruchliwej ulicy Nathan Road, ale także niedalekiej bliskości takich szkół, jak La Salle College, szkoły diecezjalnej dla chłopców oraz dwóch szkół wysokiej klasy, przeznaczonych dla dzieci z bogatych rodzin. Byli to świadomi trendów i mody nastoletni uczniowie. Wówczas Fa Yuen była głównie miejscem, gdzie rozgrywano partie w grę Mahjong i prowadzono małe restauracje i sklepy. Po pomyślnym przeniesieniu kilku sklepów, kolejni producenci odnajdywali tu swój lokal i uzyskiwali pozwolenie władz na otworzenie własnych miejsc sprzedaży. W 1990 było tu 40 sklepów z obuwiem, a obecnie znajduje się tu ponad 50 sklepów na odcinku 150 metrów drogi i wszystkie z nich są dedykowane butom sportowym! Z powodu tak intensywnej ekspansji i wzrostu konkurencji, wiele sklepów na ulicy należy do tej samej firmy. Dla przykładu Wan Kee Sport Co Ltd jest tutaj jednym z głównych graczy i posiada 4 własne sklepy na jednej ulicy. Dziś ulica sneakersów jest tak dobrze znana, że biura organizujące wycieczki po Hong Kongu proponują turystom wyprawy kończące się zakupami na Fa Yuen, a gdzieniegdzie odnajdziemy specjalne znaki drogowe, kierujące spacerowiczów właśnie w jej stronę. Zatem jeśli marzą Ci się najnowsze buty Adidas Originals czy Jordan damskie przywiezione z niezwykłej wyprawy – rezerwuj już dziś bilet do Chin!

Post Author: kasia